Інститут хімії
високомолекулярних сполук
Національної академії наук України
Шановні колеги!
Запрошуємо Вас взяти участь у роботі
Наукової конференції з міжнародною участю «Ліпатівські читання – 2025»,
яка відбудеться 25 червня 2025 року у м. Києві
в Інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України.
Для участі у конференції необхідно до 15 червня 2025 р. заповнити реєстраційну форму за посиланням: https://forms.gle/vVTwZAywRWEFrVQA8 та надіслати на електронну адресу оргкомітету конференції (vmsconference@gmail.com) тези доповіді (доповідей)
Публікація тез та участь у конференції безкоштовна.
Registration of participation in the conference via the link: https://forms.gle/Vu7cxdY57MBiHt4i9
Вийшов друком №4 журналу за 2024 рік. Зміст номера
Національний фонд досліджень України оголошує новий конкурс проєктів з виконання наукових досліджень «Передова наука в Україні 2026-2028»
Метою конкурсу є відбір проєктів для надання колективних грантів на виконання передових фундаментальних досліджень, які передбачають постановку і розв’язання актуальних наукових проблем колективами провідних і молодих вчених у відповідь на сучасні виклики та запити українського суспільства, задля забезпечення конкурентоспроможності України у світі, сприяння розвитку національного дослідницького потенціалу та інтеграцію до світового дослідницького простору.
Термін подання заявок: з 25 квітня 2025, 00:01 по 28 травня 2025, 23:59 (за київським часом).
Умови конкурсу розміщено за посиланням: «Передова наука в Україні 2026-2028»
Тематика проєктів має відповідати пріоритетним напрямам розвитку науки і техніки (у відповідності до п. 2 статті 3 Закону України “Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки” https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2623-14#Text) та принаймні одному з тематичних напрямів, окресленому для фундаментальних наукових досліджень з найбільш важливих проблем розвитку науково-технічного, соціально-економічного, суспільно-політичного, людського потенціалу для забезпечення конкурентоспроможності України у світі та сталого розвитку суспільства і держави (відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2024 р. № 476)
Виконання проєктів передбачається у 2026-2028 рр.
*Вимоги до учасників конкурсу (наукового керівника та авторів проєкту) сформульовано відповідно до Угоди про реформування оцінювання в галузі науки
https://coara.eu/app/uploads/2022/09/2022_07_19_rra_agreement_final.pdf
Електронна пошта для довідок: excellent.2026@nrfu.org.ua
Інститут хімії високомолекулярних сполук (ІХВС) НАН України – науково-дослідна установа Національної академії наук України, що входить до складу Відділення хімії НАН України.
Створений у 1958 році на базі лабораторії високомолекулярних сполук Інституту органічної хімії АН УРСР. До 1963 року Інститут мав іншу назву: Інститут хімії полімерів та олігомерів.
Інститут є державною неприбутковою установою з правами юридичної особи. Економічну основу діяльності складає бюджетне фінансування.
Основними науковими напрямами ІХВС НАН України є:
хімія, фізикохімія та технологія функціональних полімерів і композитів на їх основі;
теоретичні основи формування полімерів медичного призначення;
Загальна чисельність працівників становить 158, у тому числі 90 наукових працівників. Наукові працівники за посадами: 7 провідних, 35 старших старших наукових співробітників, 7 наукових та 9 молодших наукових співробітників, з яких 15 докторів наук та 48 кандидатів наук.
Основні досягнення ІХВС НАНУ за 2024 р.:
За підсумками щорічного конкурсу установ НАН України за досягнення найкращих показників у винахідницькій роботі, створенні, охороні та використанні об’єктів інтелектуальної власності та присвоєння звання «Винахідник року Національної академії наук України», згідно з постановою Президії Національної академії наук України від 01.05.2024 № 183, Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України посів друге місце та перше місце по відділенню хімії.
Одержано термостійкі полімерні піни на основі ціанових естерів бісфенолів і фенолтриазинових смол (РТ-30). За стискання їхня питома міцність сягає ~60 кПa·м3/кг, а питомий модуль пружності — ~679 кПa·м3/кг, тобто на рівні кращих світових аналогів. Отримані матеріали є перспективними для використання для теплоізоляції в аерокосмічній галузі (чл.-кор. НАН України О.М. Файнлейб).
Розроблено методику синтезу епоксидних кремнійвмісних композицій, отверднених амінним та ангідридними сполуками. Отримані композиції, що містять ангідриди, за рахунок формування еластомерної фази демонструють високу адгезію до металевих поверхонь і високу стійкість до агресивних середовищ (О.О. Бровко).
Створено композиційне нековзне антикорозійне забарвлене полімерне покриття заданого типу з регульованим коефіцієнтом ковзання на об’єкті замовника, який експлуатується за екстремальних умов. Створені матеріали не мають вітчизняних аналогів і можуть бути використані як комплексний захист військових об’єктів (Ю.В. Савельєв)
Розроблені двокомпонентні наповнені композиції термічного твердіння для виготовлення покриттів із високим рівнем адгезії до металевих субстратів. Рідкі композиції на основі олігомерних сумішей і високодисперсних наповнювачів мають низку переваг над доступними аналогами та придатні до використання у виробництві високоякісних зносостійких покриттів для захисту металевих поверхонь від дії агресивних біологічних середовищ в екстремальних умовах експлуатації (О.Л. Толстов, В.Л. Будзінська).
Розроблено способи синтезу двох типів нанокомпозитних срібловмісних систем на основі суміші олігомерних силсесквіоксанів. Стабілізація наночастинок срібла відбувається як за рахунок третинних атомів азоту органічної складової, так і за рахунок олігомерних йонних рідин гіперрозгалуженої будови. Обидвом типам отриманих органо-неорганічних речовин притаманні антибактеріальні властивості, що відкриває їх для практичного використання як вихідних сполук для створення нових типів антимікробних і антиобростальних покриттів (чл.-кор. НАН України В.В. Шевченко).
України розроблено методику синтезу наповнених полімерних гібридних нанокомпозитів на основі карбонанотрубок, тетраетоксисилану та 183 поліімідної матриці з кардовими замісниками, що характеризуються високими діелектричними властивостями. Матеріали є перспективними для використання як іонпровідних мембран в портативних елементах живлення та як високотемпературних діелектриків у мікроелектроніці (В.В. Клепко).
Розроблено нетоксичні та біосумісні пінополіуретансечовинні матеріали з декаметоксином, здатні до біодеградації та пролонгованого вивільнення лікарського препарату, що робить їх перспективними для використання як медичних клеїв для фіксації сіток під час абдомінальних хірургічних втручань, склеювання та тампування ран, забезпечення стійкої місцевої антисептичної дії (Р.А. Рожнова).
Разом з фірмою «Моноліт-полімер», що функціонує на базі Інституту, виконали низку замовлень із застосуванням полімерних композицій і технологій, розроблених науковцями Інституту, для відновлення міцності та антикорозійного захисту будівельних залізобетонних конструкцій, гідроізоляції важливих об’єктів. Зокрема, проведено обробку бетонних підлог автопаркингу в Святошинському районі м. Києва площею у 4000 м2; виконано ін’єкційну гідроізоляцію підвальної частини костелу святого Миколая в м. Києві. Спільно з фахівцями Київського національного транспортного університету та ДП «Укравтодор» розроблено рекомендації зі швидкого аварійного ремонту низки дефектів, що виникають на бетонних дорогах інтенсивної експлуатації, зокрема в зимових умовах.
На XV Міжнародна спеціалізована виставка PLAST EXPO UA Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України запропонував такі актуальні розробки:
Безрозчинне, полімерне зв’язуюче для термостійких вуглепластиків; Полімерне зв’язуюче безрозчинної технології виготовлення непористих вуглепластиків з підвищеними термічними характеристиками для потреб авіаційної галузі
Аліфатичні поліуретани як матриці для твердотільних лазерів на органічних барвниках», призначені для використання як активного середовища для твердотільних лазерів на барвниках і затворів для лазерів з пасивною модуляцією добротності, що застосовуються як когерентні джерела світла в спектроскопії, для сонячних концентраторів енергії, в нелінійній оптиці, медицині тощо
Технологічне мастило для деформаційного оброблення легованих і кольорових металів, нержавіючих сталей, титанових сплавів при штампуванні, пресуванні, витяжці та прокаті
На відкритому майданчику виставки Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України провів декілька семінарів, а саме: «Модифікація матеріалів» і «Матеріали та композити», що сприяло налагодженню нових контактів для подальшої співпраці.
Рецептури і технології модифікації асфальтобетону відходами полімерів для підвищення його термо- і морозостійкості продемонстрував Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України. Фахівці Інституту створили ефективний спосіб модифікації бітумів пластиковими і каучуковими відходами, які накопичуються в різних галузях людської діяльності. Пластики поліпшують високотемпературні властивості бітуму, а каучуки, зокрема подрібнена шинна гума (ПШГ), покращують низькотемпературні властивості бітумних композицій, у такий спосіб ця розробка зменшує кількість відходів і покращує властивості покриття.
«Основні наукові напрями та найважливіші проблеми фундаментальних досліджень у галузі природничих, технічних, суспільних і гуманітарних наук Національної академії наук України на 2024–2028 роки»
Zheltonozhskaya, T., Kobrina, L., Vretik, L., Tovstenko-Zabelin, M., Gryshchuk, L., Klepko, V., Riabov S., Klymchuk, D. (2025). Kinetic and structural features of the formation of nanosilver/xanthan composites. Molecular Crystals and Liquid Crystals, 1–17. https://doi.org/10.1080/15421406.2025.2497098
Zhang, Y., Flouda, P., Poliukhova, V., Stryutsky, A. V., Shevchenko, V. V., & Tsukruk, V. V. (2025). Stretchable Laminates with Tunable Structural Colors from Layered Stacks of Elastomeric, Ionic, and Natural Polymers. ACS Applied Materials & Interfaces.
Olga Grigoryeva, Diana Shulzhenko, Olga Starostenko, Alexander Fainleib, Daniel Grande Molecular design of cyanate ester resin using amino-POSS and C60 to create high-performance thermostable polycyanurate nanocomposites Express Polymers Letters Vol. 19., No.5., Pages 504-518, 2025 doi.org/10.3144/expresspolymlett.2025.37
Kobrina, L., Tymoshyk, A., Monastyretskyi, M., Boiko, V., Polishchuk, S., Sinelnikov, S., ... & Riabov, S. (2025). Electrospun poly-ε-caprolactone fibers loaded with inclusion complex of sulfobutyl ether β-cyclodextrin with dexamethasone as potential drug release systems. Carbohydrate Polymer Technologies and Applications, 100726.
Zheltonozhskaya, T., Akopova, O., Dąbrowska, I., Permyakova, N., Klepko, V., & Klymchuk, D. (2025). Hybrid nanocarriers with different densities of silver nanoparticles formation features and antimicrobial properties. Scientific Reports, 15(1), 6757.
Pysmenna, Y. B., Vortman, M. Y., Lemeshko, V. N., & Shevchenko, V. V. (2025). Effectiveness of New Antifungal Drugs Against Microscopic Fungi Isolated from Agricultural Crops. Mikrobiolohichnyi Zhurnal, 87(1).
Kozak, N. V., Shantalii, T. A. (2025). Polyimide organic-inorganic hybrid composites with formed in situ inorganic nanophase: influence of host polyimide chemical structure on molecular dynamic and permeability. Journal of Sol-Gel Science and Technology, 1-11.
В рамках гранту НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки створено лабораторію TIM - Tunable Ionic Materials, яка реалізовує проєкт "Створення йонопровідних систем і твердополімерних електролітів для пристроїв електрохімічного призначення"
Команда - д.х.н. Ігор Ткаченко, д.х.н. Мар'яна Гуменна, к.х.н. Тетяна Самойленко
Мета проєкту - створення йонообмінних середовищ і полімерних мембран як ключових елементів електрохімічних пристроїв різного призначення (паливних комірок, електролізерів, суперконденсаторів), а також визначеня шляхів спрямованого регулювання структури та властивостей отриманих йонообмінних систем.
Українське матеріалознавче товариство ім. І.М. Францевича започатковує серію навчальних семінарів «Підготовка та публікація статей у високорейтингових наукових журналах»
Українське матеріалознавче товариство ім. І.М. Францевича започатковує серію навчальних семінарів «Підготовка та публікація статей у високорейтингових наукових журналах» із запрошеними лекторами, які мають значний досвід у написанні наукових статей.
Запрошуємо вас долучитися до семінару з професором кафедри функціональних неорганічних матеріалів лабораторії неорганічної хімії в ETH Zurich Максимом Коваленко - відомим науковцем в галузі хімії, матеріалознавства та нанотехнологій.
Дослідницька діяльність Максима Коваленка та його групи зосереджена на хімії, фізиці та застосуванні неорганічних твердотільних матеріалів і наноструктур. Деякі види досліджень, пов’язані з батареями та світловипромінювальними пристроями, проводяться в дочірній установі ETH – Empa (Швейцарська федеральна лабораторія науки та технології матеріалів).
Проф. Максим Коваленко працює заступником редактора журналу «Хімія матеріалів». Автор понад близько 500 публікацій, які індексуються наукометричними базами даних Scopus та Web of Science; за даними бази Scopus h-index науковця складає 102, а кількість цитувань – більше 50 тисяч.
Семінар відбудеться 15 травня 2025 року о 15.00 за київським часом в онлайн режимі у форматі дискусії, тому долучайтеся до семінару для активного спілкування та обговорення основних моментів, повязаних з підготовкою та опублікуванням статей у високорейтингових наукових журналах.
Зареєструватися можна до 12 травня за посиланням
Відео 1 семінару (Юрій Гогоці), Відео 2 семінару (Олег Васильків)
Доступ до провідних наукових електронних ресурсів і баз даних продовжено на 2025 рік
Українські заклади вищої освіти й наукові установи продовжуватимуть безоплатно користуватися доступом до провідних міжнародних електронних наукових ресурсів і баз даних завдяки підтримці міжнародних партнерів: Clarivate, Elsevier, Research4Life, Bentham Science.
Протягом 2025 року українські вчені матимуть доступ до інструментів академічної підтримки, наборів даних і освітніх рішень, як-от:
Clarivate: Derwent lnnovation та інструменту lnCites Benchmarking & Analytics через ДНУ «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації»;
Elsevier: ScienceDirect, Scopus і Researcher Discovery, SciVal і Funding Institutional;
Research4Life: колекції Hinari, AGORA, портали ARDI, GOALI, OARE, а також можливість підʼєднати доступ до Scopus;
Ресурси і журнали, зокрема Open Publishing від Bentham Science.
Електронні ресурси для науковців України (Вебінар від ДНТБ)
ІХВС - два сторіччя розвитку. Фільм до 50-річчя Інституту (2008 рік).
Про розвиток полімерної науки та розробки розповідають вчені інституту:
Корнєв К.А., Ліпатов Ю.С., Омельченко С.І., Ліпатова Т.Є., Кухар В.П., Коляда В.М., Галатенко Н.А., Лебедєв Є.В.
Над фільмом працювали: Георгій Давиденко, Олександр Давиденко, Олександр Беліков, Ірена Ульянова, Алла Дьякова.
Наука: пошуки та знахідки.
Автор Алла Гусарова. Всесвітня служба УТР. 2010 рік