Останні наукові результати

Низькодіелектричні матеріали для мікроелектроніки

Створення органо-неорганічних протонообмінних мембран з безводним однойонним механізмом провідності

Розроблено методи синтезу органо-неорганічних протонообмінних мембран для водневих полімерелектролітних паливних комірок з безводним однойонним механізмом провідності. Мембрани отримували на основі α,ω-діалкоксисилільних уретансечовинних олігооксиетиленвмісних прекурсорів, здатних до формування олігоетерної протонопровідної фази та протонодонорів різної хімічної будови та молекулярної архітектури. Як протонодонори використовували мономерні та олігомерні лінійні сульфокислотні допанти, гіперрозгалужений аліфатичний олігоетер з кінцевими сульфокислотними групами та кремній-органічні зіркоподібні олігомери нового типу – похідні поліедрального олігомерного силсесквіоксану з сульфокислотними та первиними амінними групами в органічному обрамленні. Синтез мембран здійснювали суміщенням отриманих алкоксисилільних прекурсорів та протонодонорів в процесі золь-гель синтезу в різних комбінаціях та співвідношеннях.

Синтезовані органо-неорганічні наноструктуровані гібридні протонопровідні мембрани характеризуються високими механічною міцністю, термостабільністю 220–325оС та рівнем провідності порядку 10–4-10-3 См/см при температурах 100–120оС в безводних умовах, простотою синтезу та суттєвим зниженням вартості мембран.

Отримані протонообмінні мембрани окрім використання в паливних комірках можуть бути застосовані в процесах хімічної сепарації, сенсорах, пристроях акумулювання енергії, вікнах з контрольованою проникністю світла («smart windows»), електрохромних дисплеях, процесах електролізу води.

Література:

Синтез олігомерних йонних рідин різної будови і молекулярної архітектури

Розроблено підходи до синтезу олігомерних йонних рідин (ОІР) різної будови і молекулярної архітектури та досліджено їх основні фізико-хімічні властивості. Отримано лінійні аніоноактивні протоновмісні ОІР реакцією нейтралізації телехелевих олігооксиетиленвмісних карбонових і сульфонових кислот 1-метилімідазолом, а також апротонні ОІР реакцією обміну між калієвими солями даних кислот та 1-метилімідазолом, кватернізованим йодистим метилом. Синтезовано лінійні катіоноактивні протонні олігомерні йонні рідини уретанової природи сегментної будови з кінцевими імідазолієвими, піридинієвими та 3-метилпіридинієвими групами з використанням як протийонів п-толуолсульфонату та етансульфонату. Започатковано дослідження з розробки нового типу реакційноздатних аніонних протонних ОІР гіперрозгалуженої молекулярної архітектури та методів їх подальшої функціоналізації, насамперед для надання здатності до самоорганізації в різних середовищах і на поверхнях.

Показано, що будова та структура синтезованих сполук, зокрема природа катіонів та аніонів в їхньому складі, значною мірою визначає їх агрегатний стан та властивості. Протонна провідність синтезованих сполук становить порядку 10-3 См/см при 120оС в безводних умовах. Термостабільність знаходиться в межах 250-320оС.

Синтезовані сполуки перспективні як йонпровідні середовища з неводним механізмом провідності для різних електрохімічних пристроїв, як амфіфільні будівельні блоки в біоінженерії та матеріалознавстві, нанореактори для стереоспецифічного хімічного синтезу, комплексоутворюючі ліганди, добавки для біорезистивних антимікробних полімерних покриттів.

Література:


З метою ціленапрямленого регулювання значень молекулярної гіперполяризовності (зміщення заряду від електронодонора до електроноакцептора) вихідних мономерів з подальшою її трансляцію на макромолекулярний рівень, шляхом віріації електроноакцепторної складової та ізомерії хромофорних груп, розроблено спосіб синтезу ізомерних гідроксиетильованих діамінів V-типу (ГДА-1 – ГДА-6) з нереакційноздатною електронодонорною групою: 

Такий підхід до дизайну азовмісних мономерів, при збереженні системи D-π-A-π-D, дозволяє ввести до їхнього складу як реакційноздатні гідроксильні групи, так і електронодонорні – третинні аміногрупи. Електроноакцепторними групами гідроксиетильованих діамінів виступають фрагменти ТФБ або ОФБ.

Будова синтезованих азомономерів підтверджена методами 1Н ЯМР, 19F ЯМР, ІЧ-, та УФ-спектроскопії.

З метою регулювання оптичних властивостей та пролонгації температурно-часової стабільності нелінійно-оптичних характеристик полімерних систем нами було синтезовано азополіуретани (АПУ), на основі ГДА, з ізомерними азохромофорних фрагментами у головному ланцюзі.

На основі даних методу різнокутової еліпсометрії було досліджено оптичні властивості синтезованих АПУ та встановлено залежності значень показника заломлення полімерних плівок від довжини хвилі, показано, що показник заломлення залежить від хімічної будови полімерного ланцюга та типу електроноакцепторної групи у їхньому складі.

Методом генерації другої гармоніки встановлено вплив будови полімерного ланцюга на НЛО властивості АПУ. Показано, що всі синтезовані фторовані в ядро АПУ характеризуються нелінійно-оптичними властивостями другого порядку і можуть бути використані як нелінійно-оптичні середовища.

 

V.V. Shevchenko, A.V. Sidorenko, V.N. Bliznyuk, I.M. Tkachenko, O.V. Shekera, N.N. Smirnov, I.A. Maslyanitsyn, V.D. Shigorin, A.V. Yakimansky, V.V. Tsukruk Synthesis and properties of hydroxylated core-fluorinated diamines and polyurethanes based on them with azobenzene nonlinear optical chromophores in the backbone. Polymer, 2013. V. 54, No. 24, P. 6516 – 6525.


Синтез ізомерних поліазометинів, які містять у своєму складі перфторовані моно- та біфеніленові ядра

З метою створення оптично активних середовищ здатних змінювати площину поляризації світла розроблено способи синтезу двох типів фторованих в ядро азометинвмісних мономерів, що відрізняються природою кінцевих груп, ізомерією та будовою центрального фторованого компонента (рис. 1). 

Рис. 1. Фторованиі в ядро ізомерні азометинвмісні бісфеноли (а) та біс(пентафторфеніл)азометинвмісні мономери (б).


З використанням отриманих азометинвмісних мономерів отримано ряди фторованих поліазометинів (ФПАМ) (рис. 2).

Рис. 2. Ароматичні ФПАМ (а) та ФПАМ з аліфатичними спейсерами у ланцюзі (б). 

Хімічну будову одержаних сполук доведено методами ІЧ, 1Н, 19F, 13С ЯМР і УФ спектроскопії. Синтезовані ФПАМ характеризуються різною структурною організацією (від кристалічної до аморфної) та високою стійкістю до термокиснюваної деструкціїї. Встановлено, що синтезовані ФПАМ характеризуються здатністю до формування термотропної рідкокристалічної (РК) фази та представляють інтерес як РК полімерні матеріали, що здатні змінювати площину поляризації світла для створення поляризаійних світлофільтрів, фазових пластинок, лінзи, поляризаторів і т.д.

 

Ya.L. Kobzar, І.М. Tkachenko, V.N. Bliznyuk, О.V. Shekera, T.M. Turiv, P.V. Soroka, V.G. Nazarenko, V.V. Shevchenko Synthesis and characterization of fluorinated poly(azomethine ether)s from new core-fluorinated azomethine-containing monomers. Designed Monomers and Polymers, 2016, V. 19, No. 1,

Фотолюмінесцентний полімерний матеріал та покриття

Розроблено метод отримання полімерного плівкотвірного фотолюмінісцентного матеріалу та покриття, що являють собою арилаліфатичний гуанідинвмісний олігоетер сітчастої будови з наповнювачами – наночастинками (НЧ) сульфіду кадмію, тіопропіоновою кислотою, нітратом срібла..Останній має  високу агрегаційну стабільність колоїдів сульфіду кадмію і високий квантовий вихід фотолюмінесценції.  . Для отримання нових стабілізаторов колоїдів CdS в даній роботі розроблений метод синтезу гуанідинвмісних олігомерів, з кінцевими гуанідинового фрагментами, які синтезували взаємодією ароматичних і аліфатичних олігоепоксідов розгалуженого будови з гуанідином.

Як полімерну матрицю використовували ароматичний олігоепоксід, як отверджуввч- гуанідінвмісні олігомери розгалуженого будови з кінцевими гуанідиновими фрагментами (стабілізатори CdS), як люмінесцентну речовину – НЧ CdS.

Отриманий люмінісцентний полімерний матеріал та покриття характеризуються високим квантовим вихідом люмінісценції (до 35%) та може бути використаний як концентратор сонячної енергії

Література

Гродзюк Г.Я , Раевская А.Е., Строюк А.Л., Кучмий С.Я., Вортман М.Я., Лемешко В.М., Шевченко В.В., Чертопалов С.В., Коломзаров Ю.В., Сорокин В.М. Оптические и электролюминесцентные свойства наночастиц CdS, стабилизированных гуанидинсодержащими дендримерами  Теорет. и эксперим. Химия 2011. Т.47. №6, С.346-352

Пат. 60080 Україна, ПМК51 C08 C 279/02 Розгалужений гуанідиновмісний олігомер як стабілізатор люмінесцентних квантових точок сульфіду кадмію  /Вортман М.Я. , Гродзюк Г.Я., Лемешко В.М ,Шевченко В.В., Кучмій С.Я. Опубл. 06.11.2011,  Бюл.№11

Пат. 64656 Україна, ПМК51 C08 C 279/02 Полімерний фотолюмінесцентний матеріал /Вортман М.Я. , Гродзюк Г.Я., Раєвська О.Є., Лемешко В.М., Батог О.П., Шевченко В.В., Кучмій С.Я. Опубл. 29.04.2011, Бюл.№21


Гуанідинвмісний олігомер як фунгіцид для захисту гумових виробів від мікроскопічних грибів

Синтезовано гуанідинвмісний олігомер з високою фунгіцидною активністю по відношенню до широкого спектру мікроскопічних грибів – контамінантів гуми. 

Його отримували по реакції ароматичного олігоепоксиду  та гуанідину при мольному співвідношенні компонентів  1:2.

Для випробування фунгіцидної активності було використано наступні види мікроскопічних грибів, виділених з уражених гумотехнічних матеріалів та їх компонентів. Мікроскопічні гриби- Alternaria alternate, Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus sydowii, Aspergillus ustus, Cladosporium cladosporioides, Cladosporium sphaerospermum, Fusarium poae, Penicillium chrysogenum, Trichoderma viride

Досліджений   гуанідинвмісний аддукт проявляє високу фунгіцидну активність (50-78 %)  до мікроскопічних грибів:  A. alternata, C. cladosporioides, C. sphaerospermum, T. viride,  середню (30-40 %) – до видів: A. sydowii  та  A. ustus. По відношенню до інших видів досліджена речовина проявила лише фунгістатичну дію (10-25 %)

 

 Література

Чуєнко А.І., Вортман М.Я., Шевченко В.В. Фунгіцидна активність гуанідинвмісних олігомерів перспективних до застосування в гумовій промисловості. Микробиология 2013, Т.22. № 2, С.97-106

Патент 65079 Україна, ПМК51 C08 C 279/02  Застосування гуанідинвмісного аддукту як фунгіцидної речовини  /Вортман М.Я., Чуєнко А.І., Лемешко В.М., Клименко Н.С., Шевченко В.В., Жданова Н.М. Опубл. 25.11.2011, Бюл. №22.

Патент 114915 Україна, ПМК51 C08 C 279/02 Спосіб отримання гуанідинвмісного фунгіцидного засобу /Чуєнко А.І., Письменна Ю.П., Вортман М.Я., Лемешко В.М., Шевченко В.В Опубл. 06.10. 2016, Бюл. № 6

Гуанідинвмісний рН-чутливий поліакриламідний гідрогель медичного призначення

Розроблено синтез гуанідиновмісного поліакриламідного гідрогелю медичного призначення, що забезпечує пролонговане вивільнення лікарських засобів залежно від рН середовища. Синтез поліакріламідного гідрогелеві носія проводили радикальною кополімеризацією акриламіду і метіленбісакріламіду в воді в присутності гуанідінвмісного олигомеру і персульфата амонію. Гуанідинвмісний олігомер отримували по реакції  ароматичного олігоепоксиду з гуанідином при мольному співвідношенні компонентів 1:2. 

Гелеутворення зразків заданої форми проводилося при кімнатній температурі 10-15 хв. Отримані зразки гідрогелеві носія відмивали від вихідних речовин, які не прореагували, дистильованою водою. Ступінь зшивання контролювали за змістом гель-фракціії, яка становила 82-88%.        Гідрогелевий носій з використанням гуанідинвмісного лінійного олігомеру забезпечує: набухання залежно від рН середовища; антимікробні властивості; пролонговане вивільнення лікарських засобів на моделі бензилпеніциліну; інертність / нетоксичність; можливість трансдермального використання синтезованого гідрогелеві носія.

 

Література

Vortman M.Ya,  Vakuliuk P.V., Lemeshko V.N., Shevchenko V.V. Guanidincontaining acrilyc oligomers as polyacrylamide component hydrogel carrier // Збірник наукових праць міжнародної конференції «The 3nd ceepn workshop on polymer science», Румунія 2015, Р.233-236

Пат 98607 Україна, ПМК51 C08 C 279/02 Спосіб отримання поліакриламідного гідрогелевого носія медичного призначення / Вортман М.Я., Вакулюк П.В., Лемешко В.М., Шевченко В.В   та інш