Рябов 

Сергій Володимирович



 

Доктор хімічних наук, професор, 

завідувач відділу модифікації полімерів




Scopus, ResearchGate, Orcid, Google Scholar, ResearcherID


Покажчик друкованих праць

Сергій Володимирович Рябов народився 22 березня 1959 р. у м. Свердловськ (Росія), у родині науковців. У 1963 р. разом з родиною переїхав до м. Києва, де у 1976 році закінчив середню школу № 185 і в цьому ж році вступив до Київського державного університету ім. Тараса Шевченка на хімічний факультет, який закінчив у 1981 р. за спеціальністю хімія (органічна хімія). У 1981–1983 р. як офіцер проходив службу у лавах Радянської армії командиром взводу.  

З грудня 1983 р. працює в Інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України, де пройшов шлях від інженера до завідувача відділу модифікації полімерів.  

У 1992 р. С.В. Рябов захистив дисертаційну роботу за темою « Олигоуретаны на основе ароматических сульфонамидов» і йому було присуджено вчений ступінь кандидата хімічних наук. У 2001 р. Рябову С.В. було присвоєне наукове звання старшого наукового співробітника за спеціальністю «хімія високомолекулярних сполук».

У 2007 р. С.В. Рябов захистив докторську дисертацію за темою «Структурно-хімічна модифікація полісахаридів і полімерні композити на їх основі» на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук і в 2008 році присвоєно науковий ступінь доктора хімічних наук зі спеціальності “хімія високомолекулярних сполук”. З 2014 р. – професор зі спеціальності “хімія високомолекулярних сполук”.

      У 2009 р. С.В. Рябов очолив відділ модифікації полімерів ІХВС НАНУ, яким керує й досі. Протягом цього часу колектив відділу плідно працює над виконанням фундаментальних науково-дослідних робіт і науково-технічних тем.

         Основними напрямами наукової діяльності С. Рябова та очолюваного ним відділу є дослідження в галузі супрамолекулярної хімії та структурно-хімічної модифікації полімерів, формування наукових принципів і практичних підходів щодо створення функціональних біодеградабельних полімерних композитів із використанням природновідновлюваних компонентів. Наукові інтереси Сергія Володимировича охоплюють хімію циклодекстринів (розроблення комплексів включення на основі циклодекстрину, синтез функціоналізованих похідних циклодекстрину та полімерів на їх основі); розроблення полімерних носіїв (зокрема т. зв. drug release systems – систем із пролонгованим вивільненням лікарських препаратів) на основі циклодекстринів для біологічно активних речовин і лікарських препаратів; створення гібридних фотокаталізаторів на основі циклодекстринвмісних кополімерів і діоксиду титану, які характеризуються високою сорбційною та фотокаталітичною активністю і можуть застосовуватися для очищення водних ресурсів від органічних забруднювачів; дослідження природних полімерів (крохмаль, хітозан, целюлоза, пектин та ін.) і композицій (композиційних матеріалів) на їх основі – функціоналізацію та вивчення їхніх фізико-хімічних характеристик, а також розроблення, модифікацію та характеризацію біодеградабельних полімерів та їх сумішей; формування функціональних нанокомпозитів на основі поліелектролітних комплексів (ПЕК) різної хімічної будови типу природний-синтетичний або природний-природний полімери і наночастинок металів (зокрема срібла, міді, заліза) із антибактеріальною дією.

      З 2002 р. С.В. Рябов разом з науковцями з Інституту органічної хімії НАН України та Інституту фізики напівпровідників НАН України розвиває також науковий напрям, пов’язаний з розробкою та вивченням хімічних сенсорів на основі макроциклів, зокрема циклодестринів і каліксаренвмісних полімерів. Розроблено функціональні похідні циклодекстрину (чутливі полімерні шари) для використання у хемосенсорних технологіях для моніторингу та детектування ряду шкідливих летких органічних речовин, зокрема аміаку, толуолу, п-ксилолу, хлоровмісних сполук у повітрі, що дає змогу модернізувати хемосенсорні прилади і підвищити їх чутливість і селективність.

У складі наукових інтернаціональних групп С.В. Рябов брав участь у ряді наукових проектів, фінансову підтримку яких здійснювали Міжнародний Науковий Фонд Дж. Сороса, Европейский Союз “INCO-Copernicus”, TNO Industry (the Netherlands), Український науково-технологічний центр (УНТЦ).

У 1999 і 2001 рр. С.В. Рябов проходив стажування у Великій Британії (Манчестерському Метрополітен Університеті, м. Манчестер) за грантами Королівського Наукового Товариства.

 З 2020 року спільно з науковцями з Інституту електрозварювання ім. Євгена Патона НАН України та Інституту мікробіології і вірусології імені Д. К. Заболотного НАН України займається розробкою полімерних матеріалів з антибактеріальною дією підтриманого Національним фондом досліджень України ("Розробка нанокомпозитних полімерних біоматеріалів з ефективною противірусною та антимікробною дією і технології 3D друку з них". 

С.В. Рябов є відомим фахівцем у галузі хімії циклодекстринів і циклодекстринвмісних полімерів, модифікації та дослідження природних полімерів (хітозан, крохмаль, пектин та ін.), полімерних композицій на основі природних і синтетичних полімерів. 

У його науковому доробку понад 480 публікацій, з них 219 статей в українських та закордонних журналах, 4 розділи в книгах (виданих англійською мовою), 4 книги та підручники (Україна) та 40 патентів України та авторських свідоцтв. Під його керівництвом у відділі захищено 5 кандидатських дисертацій за спеціальністю 02.00.06 - хімія високомолекулярних сполук