ІСТОРІЯ ВІДДІЛУ ПОЛІМЕРІВ МЕДИЧНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

 

Відділ створено в1965 році під керівництвом доктора хімічних наук, професора Т.Е. Ліпатової як відділ кінетики та механізмів реакцій полімеризації, де були започатковані розробки полімерів медичного призначення.

З 1976 до 1992 року відділ перебував у складі Інституту органічної хімії НАН України, де його у 1985 році перейменовано у відділ біосумісних полімерів, який очолив доктор біологічних наук, професор Г.О. Пхакадзе.

Нового етапу свого розвитку відділ набув у 1995 році, коли відділ очолила доктор біологічних наук Н.А. Галатенко.

 У відділі розроблений і впроваджений метод тканинних культур, який дав змогу встановити ступінь гістотоксичності полімерних матеріалів. Метод впроваджений у практику в СРСР і ЧСР.

У подальшому, роботи з гігієнічної оцінки і впровадження медичних полімерів і виробів на їх основі були тісно пов’язані з науковими інтересами лабораторії токсикології ВНІДІМТ МОЗ СРСР під керівництвом В.Г Лаппо.

Спільно з ВНІДІМТ МОЗ СРСР у 1987 році розроблені і впроваджені „Руководящие методические указания по токсиколого-гигиеническим исследованиям полимерных материалов и изделий на их основе медицинского назначения”.

В 1998 році відділ одержав назву „Відділ полімерів медичного призначення”.

Основний науковий напрям відділу − синтез нових біосумісних уретанвмісних полімерів, формування на їх основі композицій медичного призначення, полімерних лікарських форм пролонгованої дії, дослідження механізмів взаємодії уретанвмісних полімерів з макромолекулами біологічно активних сполук, а також проведення різнобічних медико-біологічних випробувань полімерних матеріалів. Цей напрям включає в себе:


За час існування відділу його провідними науковцями розроблено і впроваджено у медичну практику медичні клеї: „КЛ-3”  для склеювання м’яких тканин і внутрішніх органів; „Адгенол” для лікування виразок верхнього відділу шлунково-кишкового тракту; полімерна плівка “Біопласт” для пластики дефектів передньої черевної стінки; «Біогерм»  для склеювання і герметизації деталей пристроїв, що імплантуються до організму чи контактують з середовищами останнього, а також біосумісний поліуретановий матеріал «Поретан» зі стійкою антибактеріальною активністю для пластики аневризм кровоносних судин, виготовлення катетерів, дренажів, інкубаційних трубок; протипухлинний препарат «Левкін» для лікування патологій сполучнотканинного походження; високоефективні протиопікові покриття «Біогерм»; медичні пластирі «Біодерм» для лікування ран та опіків; поліуретанова оболонка для гідрофільних ендопротезів м’яких тканин «Поліформ» та ін.


Перспективними напрямами роботи відділу полімерів медичного призначення є розробка наукових основ створення нових полімерних гідрофільних систем контрольованого та пролонгованого вивільнення лікарських препаратів і біологічно−активних субстратів на основі полімерних матеріалів, що містять кополімери вінілпірролідону, співполімерних гідрогелей на основі акрилових мономерів, полівінілового спирту та інших сполук синтетичного та природного походження з функціональними групами; розробка нових підходів створення імплантаційних протитуберкульозних препаратів пролонгованої дії на основі біодеградабельних вуглеводвмісних поліуретанів, поліуретан−епоксидних композиційних матеріалів, що містять у своєму складі похідні піридинкарбонових кислот або їх аналогові похідні.

Перспективними розробками відділу на 2007-2011рр. є:

- полімерні лікарські форми пролонгованої дії на основі вуглеводвмісних поліуретанових еластомерів, поліуретан-епоксидних композитів, кополімерних гідрогелів для лікування туберкульозу;

- фіксуючі елементи для щелепно-лицевої хірургії на основі поліуретан-епоксидних композитів з остеотропною та лікувальною властивостями;

- гідрофільні полімерні матеріали з антисептичними властивостями на основі блоккополіуретанів, що містять кополімери N-вінілпірролідону.

У 2007 році Відділ полімерів медичного призначення акредитований відповідно до вимог ДСТУ/ISO 17025-2001 Національним Агентством з акредитації України на проведення токсиколого-гігієнічних досліджень полімерів виробів на їх основі медичного призначення.

У відділі захищені 2 докторські дисертації (біологічних наук) і 16 кандидатських дисертацій (10 – хімічних наук і 6 – біологічних наук).

 

Науковий доробок висвітлено у 8 монографіях, понад 600 наукових статтях і захищені 63 патентами.

Співробітники відділу удостоєні Державної премії України в галузі науки і техніки, Міжнародної премії АН СРСР і Чехословацької АН, вшановані медалями ВДНГ СРСР і  ВДНГ УРСР та ін.

Значний внесок у здобутки відділу зробили: доктор хімічних наук, професор Т.Е. Ліпатова; доктор біологічних наук, професор Г.О. Пхакадзе; доктор біологічних наук Н.А. Галатенко. Також вагомий внесок у наукові досягнення відділу зробили старші наукові та наукові співробітники: Л.О. Бакало, К.Л. Коноплицька,  Л.М. Чупріна, Д.В. Васильченко, О.І. Снєгірьов, О.В. Починок, Г.Г. Луговська,  М.В. Григор’єва, Р.А. Рожнова, Н.Л. Збанацька, Л.І. Замуліна та ін.

 

Список наукових праць:

 

1. Харьков Л.В., Пхакадзе Г.А., Дудко Д.В., Галатенко Н.А., Юсупов Ю.А. Клеевые соединения в челюстно-лицевой хирургии. – К.: Наук. думка, 1993. – 85 с.

2.     Пхакадзе Г.А., Буренко Г.А., Кабак К.С., Терещенко Т.А., Галатенко Н.А. Морфологические и биохимические аспекты биодеструкции полимеров. – К.: Наук. думка, 1986. – 150  с.

3.     Галатенко Н.А., Барабой В.А., Толстопятов Б.А., Зинченко В.А., Буфиус Н.Н. Влияние полимерной композиции с левамизолом на рост саркомы 45 у крыс // Экспериментальная онкология. – 1992. – 14, № 2. – С. 80-85.

4.     Пхакадзе Г.А., Терещенко Т.Л., Галатенко Н.А. Коломийцев А.К. Клеточный путь биодеструкции полиуретанов и его регуляция // Биосовместимость. – 1993. – 1, №1. – С. 3 –12.

5. Галатенко Н.А., Закашун Т.Є., Мнишенко Т.І. Особенности медико-биологического контроля полимерных материалов, обладающих лечебным действием // Сучасні проблеми токсикології. – 2002. - № 2. – С. 64-68.

6.     Галатенко Н.А., Рожнова Р.А., Кебуладзе И.М., Павлык Б.И. Новые сегментированные полиуретановые эластомеры в качестве оболочек гидрофильных имплантатов // Пластическая и реконструктивная хирургия. –2004. –3,  №2. – С. 16-21.

7.     Рожнова Р.А., Галатенко Н.А., Замуліна Л.І., Гладир І.І. Синтез нових сегментованих лактозовмісних поліуретанових еластомерів. Фізико-механічні та фізико-хімічні дослідження // Полімерна технологія. – 2005. - №5. – С. 96-100.

8.     Рожнова Р.А., Галатенко Н.А., Замуліна Л.І., Нарожайко Л.Ф., Гладир І.І. Вивчення впливу хімічної структури сегментованих поліуретанових еластомерів на перебіг процесу біодеструкції // Полімер. журнал. – 2006. - 28,  №3. – С. 192-199.

9. Мазур Л.М., Рожнова Р.А., Дроздова В.І., Галатенко Н.А. Синтез нової лікарської форми з амізоном на основі гідрофільного блок-кополіуретану, який містить кополімер N-вінілпіролідону з вініловим спиртом // Полімер. журнал – 2007. – 29, №1. – С. 58-66.

10. Галатенко Н.А., Куксін А.М., Рожнова Р.А., Астапенко О.А. Поліуретан-епоксидні композиції з підвищеними механічними властивостями для реконструктивних операцій в щелепно-лицевій хірургії // Доп. НАН України. – 2007. - №3. – С. 142-147.