Храновський 

Василь Опанасович



 

Доктор хімічних наук, кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник


Публікації

В.О. Храновський народився 13 січня 1936 р. в м. Головка Донецької області. Вищу освіту здобув у 1963 р. на фізико-математичному факультеті Ужгородського державного університету за спеціальністю молекулярна спектроскопія. Після закінчення Ужгородського державного університету працював в Інституті хімії мономерів і полімерів АН УРСР (м. Київ) на посадах інженера, старшого інженера, керівника групи прикладної спектроскопії.

      У 1968 р. В.О. Храновський перейшов працювати в Інститут органічної хімії АН УРСР, де займав  посади старшого інженера і молодшого наукового співробітника у відділі молекулярної структури і спектроскопії, там він проводив спектроскопічні дослідження будови фторвмісних органічних сполук, у тому числі α, w - дифенілперфторполієнів. За цю роботу йому у 1973 р.  присуджено науковий ступень кандидата фізико-матиматичних наук.

      У 1975 р В.О. Храновський повертається на роботу в Інститут хімії високомолекулярних сполук АН УРСР, де обіймає посаду старшого наукового співробітника відділу поліконденсаційних процесів, а потім відділу олігомерів. Наукове звання старшого наукового співробітника за спеціальністю "фізика і механіка полімерів" йому присвоюється у 1980 р.

      Коло його наукових інтересів пов’язане з вивченням взаємозв’ язку  між будовою молекул та їх оптичними властивостями, з дослідженням будови та властивостей високомолекулярних сполук з використанням методів УФ–, ІЧ– та ЯМР спектроскопії, з розробкою та практичною постановкою нових спектральних методик дослідження полімерів гетерогенної структури. Розвинута  теорія зв’язку ІЧ–дихроїзму з орієнтацією в полімерах. На основі данних ІЧ– спектроскопії разом з результатами конформаційного аналізу, рентгенівської дифракції і калориметричних вимірювань встановлено, що при деформації сегментованих поліуретанових еластомерів руйнування доменів не відбувається. Залежно від конформації жосткого блока деякі його фрагменти при деформації еластомеру можуть здійснити переорієнтацію, яка є наслідком зміни конформації поздовжньо орієнтованого жорсткого блока. В таких випадках  можна спостерігати інверсію ІЧ-дихроїзму.

      На підставі спектроскопічних і кінетичних досліджень фотополімеризації олігоуретанакрилатів  під дією УФ– опромінення встановлено міру пошарового твердіння полімеризаційноздатних олігомерів і світлочутливі характеристики їх композицій.

      За результатами цих досліджень у 1987 р. В.О. Храновський захистив докторську дисертацію "Конформаційний стан і молекулярна організація блоккополіуретанів" за спеціальністю фізика і механіка полімерів. За науковими розробками опубліковано близько 150 наукових праць.

     

Храновский Василий Афанасьевич  Конформационное состоянние и молекулярная организация блок-сополимеров Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук за спеціальністю 01.04.19 -фізика та механіка полімерів, Київ - 1987