Нізельский 

Юрій Миколайович 

(1939-2007)


Доктор хімічних наук, старший науковий співробітник


Scopus, Orcid, Google Scholar, ResearcherID 


Публікації

Нізельський Юрій Миколайович народився у 1939 р. у м. Дніпропетровську де у 1956 р. закінчив середню школу із золотою медаллю. Вищу освіту здобув у Дніпропетровському хіміко-технологічному інституті, який у 1961 р. він закінчив за спеціальністю „Технологія основного органічного синтезу і синтетичного каучуку”.

Проблемами хімії високомолекулярних сполук Ю.М. Нізельський займався, починаючи з 1961 р., в Інституті хімії полімерів і мономерів АН УРСР, де працював на посаді інженера, і до останнього дня життя у 2007 році, працюючи провідним науковим співробітником Інституту хімії високомолекулярних сполук НАН України. У відділі кінетики та механізму реакції полімеризації ним вперше проведені систематичні дослідження механізму гомогенного каталізу реакції уретаноутворення хелатними сполуками міді, за результатами яких захистив кандидатську дисертацію у 1972 р. Основним напрямом досліджень стало вивчення впливу процесів комплексоутворення каталізатора з компонентами реакційної системи на кінетику уретаноутворення та можливий механізм реакції. Методами електронної-, ІЧ- та ЕПР спектроскопії досліджені активні центри реакції. Проводив також квантово-хімічні розрахунки електронних характеристик різних комплексів, Ю.М. Нізельський був провідним фахівцем у галузі гомогенного каталізу полімеризаційних процесів координаційними сполуками металів. Отримані  в цьому напрямі результати органічно увійшли до монографії „Каталитические свойства β-дикетонатов металлов”, яка є першою монографією з гомогенного металокомплексного каталізу полімеризаційних процесів і давно стала бібліографічною рідкістю.

У 1976 р Ю.М. Нізельський рішенням Президії АН УРСР разом з відділом був переведений на роботу до Інституту органічної хімії АН УРСР де працював на посаді старшого наукового співробітника до 1984 р., а  з 1984 р. до 2007 р. працював у ІХВС НАН України, де у 1990 р. захистив докторську дисертацію.

Під його керівництвом і за його безпосередньою участю були розглянуті кінетичні аспекти і тонкі ефекти механізму гомогенного каталізу реакцій полімеризації, проведене квантово-хімічне моделювання процесів селективного каталізу циклотримеризації ізоціанатів і реакційної здатності  ненасичених сполук і гетерокумуленів, запропоноване використання хелатних сполук металів як ініціаторів фотозшивання модифікованих полівінільних сполук, досліджена взаємодія ізоціанатів з біологічно активними сполуками, що характеризуються кето-енольною таутомерією, започатковані дослідження металокомплексного каталізу та металовмісних наноструктурованих полімерних систем, вперше розглянуті реакції полімеризації за участю водорозчинних біополісахаридів.

Ю.М. Нізельський сприяв зростанню кваліфікації багатьох науковців, аспірантів і студентів. Серед його учнів фахівці з різних областей хімії та технології полімерів. Він був членом редколегій наукових журналів, організатором та учасником багатьох наукових конференцій з високомолекулярних сполук, викладав на посаді професора кафедри хімії у Національному університеті „Києво-Могилянська академія”, читав лекції в Донецькому національному університеті та Технічному університеті Вільдау (Німеччина), дбав про укладання сучасної української хімічної термінології у галузі високомолекулярних сполук. Широта наукових і культурних інтересів Ю.М. Нізельського вражала всіх, хто його знав або спілкувався з ним.

Юрій Миколайович Нізельський майже 20 років був незмінним ученим секретарем Спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій інституту. Він – один з небагатьох співробітників Інституту, хто удостоєний подяки ВАК України за вагомий внесок у державну систему атестації наукових кадрів України. Багато нинішніх кандидатів і докторів наук з хімії високомолекулярних сполук і фізики полімерів з вдячністю згадують плідні дискусії з Ю.М. Нізельським і його поради під час захисту дисертацій.

Ю.М. Нізельський – автор понад 300 наукових публікацій, 13 патентів, однієї монографії