Синтез та дослідження фізико-хімічних властивостей молекулярно-імпринтованих полімерів, градієнтних і органо-неорганічних взаємопроникних полімерних сіток

Кандидат хімічних наук, старший науковий співробітник Горбач Л.А. та провідний інженер Луцик О.Д.

 

Поєднуючи технологію молекулярного імпринтингу та принцип ВПС, синтезовано наноструктуровані молекулярно-імпринтовані полімери з рецепторними властивостями як чутливі елементи сенсорних і тест-систем. На їх основі створено колориметричні тест-системи, що працюють за принципом «лакмусового папірця», детектування кольорового відгуку яких дозволяє визначити концентраційний вміст фенолів, афлатоксинів, креатиніну, атразину, сульфаметоксазолу, еритроміцину та бісфенолу А у навколишньому середовищі.

При дослідженні особливостей структуроутворення, в’язкопружної поведінки та фазової морфології синтезованих одночасних та послідовних органо-неорганічних ВПС різного складу із вмістом силіцію, встановлено, що кожна з досліджених органо-неорганічних ВПС, відрізняється рівнем міжфазового розділення ВПС з певною ієрархією. Цим складним системам притаманні структурно-топологічні особливості як органічної, так і  неорганічної складової, що  взаємодіють на міжфазовому рівні.

Синтезовано градієнтні ВПС та запропоновано математичну імітаційну модель на основі експериментальних даних з кінетики дифузії. Показана можливість прогнозування градієнтних профілів різної геометрії: параболічного, гіперболічного, сигмоїдального, лінійного. Розраховано кореляційні функції властивість–склад для переходу від градієнтних концентраційних профілів до профілів розподілу в’язкопружних й демпферних властивостей в шарах градієнтних ВПС. Показана їх перспективність як демпферних матеріалів у широкому діапазоні частот і температур.