Фабуляк 

Федір Григорович



 

Доктор хімічних наук, професор, академік Академії інженерних наук України


Публікації

          Народився у 1935 р. у с. Колодіїв Галицького району Івано-Франківської області (Україна).

         У 1960 р. закінчив фізико-математичний факультет Івано-Франківського педагогічного інституту за спеціальністю „Математика і фізика”. У 1966 р. закінчив факультет хімії високомолекулярних сполук Дніпровського хіміко-технологічного інституту за спеціальністю „Технологія пластмас”.

         Працював лаборантом і вчителем креслення в Співецькій середній школі Войниловського району Станіславської області (1953–1954 рр.).

         У 1954–1959 рр. – студент Станіславського державного педінституту.

         У 1959–1960 р. р. – вчитель фізики, математики і креслення в Брогинівській середній школі Рожнятовського району  Станіславської області.

         З 1960–1963 р. р. працював в управлінні тресту „Хімметалургбуд” м. Калуш на посадах інженер виробничо-технічного відділу (1960 р.) старший інженер ВТВ і інженер лінійний диспетчертресту (1960 р.), інженер ПСГ тресту (1962 р.) інженер-будівельник ПСГ Управління  тресту (1963 р.).

         У 1963 р. – виконувач обов’язків заступника директора з навчальної роботи 1963–1965 рр. – завідувач вечірнім заочним відділенням, 1965 р. – виконувач обов’язків завідувача денним відділенням, 1965–1966 р. р. – викладач у Калузькому хіміко-технологічному технікумі (1963–1965 рр.)

         У 1966–1969 рр. – навчання в аспірантурі при Інституті хімії високомолекулярних сполук АН УРСР.

         У 1969–1973 рр. – молодший науковий співробітник ІХВС АН УРСР, 1973–1977 р. р. – старший науковий співробітник ІХВС АН УРСР. 1977–1985 рр. – завідувач відділу армованих пластиків ІХВС.

         З 1987 р. – директор дослідного виробництва Інституту хімії високомолекулярних сполук АН УРСР (1987–1992 рр.)

         З 1992 р. до 2004 р. працював у Київському політехнічному інституті (Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут”) на посаді професора кафедри хімічної технології в’яжучих речовин.

         З 2004 р. – професор кафедри хімії і хімічної технології Національного авіаційного університету.

У 1969 р. захистив дисертацію на тему „Вплив хімічної природи поверхні тонкодисперсних наповнювачів на молекулярну рухливість полімерів” на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю „Хімія високомолекулярних сполук”.

У 1976 р. – захистив дисертаційну роботу за темою „Дослідження молекулярної рухливості полімерних макромолекул у поверхневих шарах у залежності від природи поверхні” на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук за спеціальністю „Хімія високомолекулярних сполук”.

У 1994 р. одержав атестат професора.

Наукові досягнення пов’язані зі створенням і вивченням нових полімерів з вмістом полі функціональних модифікаторів і наповнювачів різних типів. Роботи охоплюють дослідження релаксаційних механізмів, реологічної поведінки в’язких полімерних систем і новостворених плівкоутворювачів, здатних створювати нові оздоблювальні ефекти матеріалів хімічної природи. Фізико-механічні дослідження у  взаємозв’язку зі спектроскопічними дають основу у виявленні створення нових композитів і полімерних композиційних матеріалів. Мікроскопічні дослідження виявляють основні структурні особливості досліджуваних полімерних матеріалів. У комплексних дослідженнях важливу роль відіграють теплофізичні, які доповнюють релаксаційні.

В загальних термінах слід відмітити, що такі підходи зумовлені всесторонніми дослідженнями молекулярної рухливості і структурних особливостей поверхневих шарів полімерів і модифікованих  і наповнених з використанням широкого спектра тонкодисперсних систем.

Наукові розробки мають суттєве практичне значення.   Працюючи   в  ІХВС АН УРСР

Ф. Г. Фабуляк   розробив   перспективні   лакові   покриття   для  оздоблення   меблів   і антикорозійного захисту металів. Поліефірні лаки для оздоблення меблів модифікувались модифікованими діетиленгліколевим аеросилом, що дало можливість знизити затрати лаку з 750–700 до 550–500 г/м2. За впровадження модифікованого лаку Союзним міністерством за авторським свідоцтвом автори одержали винагороду 20 тисяч рублів. Розробка теми „Полиакриламид в животноводстве” привела до збільшення на 20 % добового приросту тварин при відкормі. Дослідний відкорм проводився на базі „Комуніст” Науково-дослідного інституту (Вінниця). В господарському відкормі на Городенківському відкормочному комплексі добовий приріст склав 17,5 % (Івано-Франківська область). Якість м’яса досліджувалась в Інституті гігієни харчування. Одержаний дозвіл Міністерства охорони здоров’я на придатність його використання як продукту споживання. Проведені всебічні дослідження оздоблювальних матеріалів натуральної шкіри, розроблені і досліджені нові штучні шкіри на основі новостворених композицій з використанням тканинної основи. Розроблено ряд полімерних композиційних матеріалів з дослідженням подвійного поверхневого шару.

Нагороджений  медаллю „Ветеран труда” (1985 р.), медаллю „В память 1500-летия Києва” (1981 р.), знаком „Отличник изобретательства и рационализации” (1978 р.), знаком „Ударник  десятой пятилетки” (1979 р.), удостоєний подяки ректора Національного авіаційного університету (2005 р.)

Автор понад 300 наукових праць і 54 винаходів.

 

Основні опубліковані праці:

Патенти, Статті

aref_Fabuliak_doc.pdf

Фабуляк Федор Григорьевич


Исследование молекулярной подвижности полимерных цепей в поверхностных слоях в зависимости от природы поверхности 


Автореферат диссертации на соискание ученой степени доктора химических наук за специальностью 02.00.06 – химия высокомолекулярных соединений Киев, 1976.