Войцехівський 

Ростислав В'ячеславович






Доктор хімічних наук, старший науковий співробітник 


Р.В. Войцехівський народився 3 жовтня 1910 р. в с. Мирополь, що на Житомирщині. Після закінчення навчання у ФЗУ  в 1928 р., працював  на паперовій фабриці. Згодом був студентом Індустріального інституту (м. Київ), де навчався за спеціальністю “технологія целюлозно-паперового виробництва” і де у 1936 р. йому була присвоєна кваліфікація інженера-хіміка-технолога. З 1936 до 1939 р. –  він аспірант Київського політехнічного інституту.

   З 1939 до 1946 р. – перебував у лавах Радянської армії. З 1946 по 1958 рік працював в Інституті загальної та неорганічної хімії АН УРСР, де займав посади молодшого наукового співробітника, старшого наукового співробітника та ученого секретаря інституту. У 1946 році захистив дисертаційну роботу за темою “Методи визначення зв’язаної води і застосування їх до дослідження гідрофільних властивостей  паперової маси” на здобуття вченого ступеня кандидата хімічних наук. В ІЗНХ АН УРСР  дослідницьку діяльність здійснював під керівництвом академіка АН УРСР А.В. Думанського у співробітництві з яким і надрукована частина його наукових праць.

      У 1950 р. Р.В. Войцехівському присвоюється наукове звання старшого наукового співробітника за спеціальністю “колоїдна хімія”.

      У 1958 р. він переходить працювати у лабораторію хімії високомолекулярних сполук Інституту органічної хімії АН УРСР, де займає посаду старшого наукового співробітника – керівника групи фізико-хімії полімерів.

      Згодом, після організації на базі вказаної лабораторії  Інституту хімії полімерів і мономерів АН УРСР, група фізико-хімії полімерів трансформувалась у одноіменну лабораторію, завідувачем якої згідно з рішенням вченої ради ІХПМ АН УРСР за конкурсом у грудні 1959 р. – було призначено Р.В. Войцехівського.

      Ним була проведена велика робота з організації та оснащення лабораторії, а також проявлена активна участь у формуванні інституту, зокрема, у будівництві нового інститутського комплексу.

      На створену лабораторію фізико-хімії полімерів, яка як відділ існує і зараз в інституті, були покладені  дослідження фізико-хімічних властивостей синтезованих  у інституті органічних сполук  (полімерів), однак під керівництвом Р.В. Войцехівьского та за його участю проводились і самостійні дослідження, зокрема  з вивчення властивостей полікапроаміду, який на той час розглядався як один із перспективних у практичному використанні полімерів.

      Р.В. Войцехівським досліджено вплив різних факторів на процес поліконденсації капролактаму  та властивості (молекулярну масу, молекулярно-масовий розподіл, наявність низькомолекулярних фракцій, стійкість до УФ-опромінення тощо) отримуваного полікапроаміду.

      Були вивчені термічні, термомеханічні властивості та структура наповненого полікапроаміду, у який дисперсні наповнювачі вводилися у вихідну реакційну суміш. Було встановлено, що під впливом таких дисперсних наповнювачів як пірофіліт, маршаліт, каолін і графіт  змінюються не тільки пружно-еластичні властивості та надмолекулярні утворення полікапроаміду, але і його первинна кристалічна структура.  Показано, що ступінь змін у наповненій системі залежить від інтенсивності взаємодії наповнювача з полімерною матрицею.

      Встановлена також пластифікуюча дія різного рівня на полівінілхлорид складних ефірів пентаеритриту та синтетичних жирних кислот різних фракцій та ін. На 1964 р. Р.В. Войцехівський був автором  понад 30 наукових праць.

      У 1965 р. на прохання Державного комітету з лісової, целюлозно-паперової деревопереробної промисловості та лісового господарства при Держплані СРСР, Р.В. Войцехівський переходить на роботу в Український науково-дослідний інститут целюлозної та паперової промисловості на посаду заступника директора інституту з наукової роботи.

Р.В. Войцехівський був нагороджений медалями “За победу над Германией” та “За трудовую доблесть”.

 

      Основна література:

1.  Войцеховский Р.В., Думанский А.В. Методы определения гидрофильности дисперсных систем // Коллоид. журн. – 1948. – 10, № 6.

2.  Войцеховский Р.В., Думанский А.В.. О растяжимости бумаги// Бумажная промышленность. – 1950. - № 2.

3.   Полякова В.М., Войцехівський Р.В.. Новий аналітичний  метод визначення  полідисперсного складу полікапролактаму//Хім. промисловість. – 1964. –№ 3.

4.   Керча Ю.Ю., Войцехівський Р.В., Островерхов В.Г., Коваленко Г.Ф., Кузнєцова В.В. Вплив складних ефірів пентаеритриту та синтетичних жирних  кислот на властивості полівінілхлориду//Хім. промисловість. – 1964. –№ 3.

5.  Керча Ю.Ю., Войцехівський Р.В. Исследование влияние наполнителей на термическое поведение поликапроамида методом дифференциально-термического анализа // Высокомолекуляр. соединения – 1966. –8, –№ 3